PROIECT DE LECȚIE
Data: 22.01.2010
Clasa : a IX-a F
Unitatea de învățământ: Grup
Școlar Agricol ‘’Dr.C. Angelescu ‘’
Găești
Profesor : Liliana Șetreanu
Unitatea de învățare: Relieful
terestru
Subiectul lecției: Relieful
fluvial și glaciar
Tipul lecției: combinată (mixtă)
Competențe
specifice:
1.1. utilizarea terminologiei
științifice și disciplinare specifice (concepte, noțiuni) pentru prezentarea
unei informații pertinente;
3. 2. Sesizarea unor succesiuni de procese
naturale;
5.4. Utilizarea unor metode și tehnici simple, specifice diferitelor
discipline științifice, pentru analiza uno elemente ale reliefului .
Obiective operaționale:
a) de cunoaștere și analiză:
v Să precizeze agenții și procesele care au dus la
formarea reliefului fluviatil și glaciar;
v Să cunoscă formele
reliefului fluvial și glaciar ;
v Să identifice pe suporturi grafice elementele
reliefului fluvial;
b) psihomotorii:
v Să localizeze pe suporturi grafice și cartografice
arealele cu diferitele tipuri de ghețari.
v Să dezvolte exercițiul de analiză și interpretare a
modelelor geografice ce conduc la accesibilitatea învățării.
c) afectiv – atitudinale:
v Să manifeste interes, curiozitate științifică pentru
problematica tipurilor de relief;
v Să dezvolte curiozitatea pentru cunoaştere, explorare,;
v Să aibă o atitudine pozitivă faţă de educaţie.
Metode
folosite: conversația, explicația, modelarea, problematizarea, joc didactic
interactiv.
Mijloace
de învăţământ: Harta fizică a lumii,, manualul,
secvențe AEL-relieful fluvial, material
Power Point – ‘’ Ghețarii‘’, tabla,
calculator, videoproiector, fișe de evaluare.
Strategia
didactică:euristică, dirijată,
deductiv-inductivă
Organizarea
clase: frontală, independent-individuală.
Nivelul
clasei: corespunde nivelului programei
Loc
de desfăşurare: cabinetul de geografie
Durata:
50 min.
Bibliografie:
¨ Dlamă
Maria Eliza (2002) – Modele, strategii și tehnici didactice activizante cu
aplicații în geografie, Editura Clusium, Cluj Napoca;
¨ Ilinca
N., Mândruț O. (2006) – Elemente de didactică aplicată a geografiei, Ed. CD
Press, București;
¨ Neguț
S. et all (2004) – Geografie fizică generală: Manual pentru clasa a IX-a, Ed.
Humanitas Educațional, București.
¨ Pehoiu
Gica (2007) – Geografia. Considerente didactico-aplicative, Ed. Transversal,
Târgoviște.
Desfăşurarea lecţiei
Nr.
crt.
|
Etapele lecţiei
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevilor
|
1.
|
Organizarea activităţii
=1min
|
Se
verifică prezenţa mijloacelor de învăţământ pentru lecţie, tabla; se notează
absenţii.
|
Pregătesc
caietele, manualele
|
2.
|
Verificarea
cunoştinţelor din lecţia anterioară „Procese de meteorizare și procese
legate de acțiunea gravitației ’’ = 3 min
|
Se
adresează frontal elevilor mai multe întrebări şi se verifică pe rând, la
hartă sau prin completarea răspunsurilor din bancă, 4 elevi.
Tipuri
de întrebări:
¨ Definiți dezagregarea.
¨ Precizați principalele tipuri de
deplasări.
|
¨ Sunt atenţi
¨ Urmăresc
¨ Răspund la întrebări
¨ Dezagregarea reprezintă procesul
de sfărâmare a rocilor datorită variațiilor diurne ale temperaturii și îngheț-dezghețului.
¨ Principalele tipuri de deplasări
sunt:
-
deplasări bruște: prăbușiri, surpări, năruituri;
-
deplasări lente: alunecări de teren, curgeri de noroi, tasarea, sufoziunea.
|
3.
|
Captarea
atenţiei =2 min.
|
¨ Ce alți agenți externi mai
acționează asupra reliefului?
|
¨ Asupra reliefului mai acționează
apele curgătoare, ghețarii, vânturile, apele marine și oceanice etc.
|
4.
|
Anunţarea
lecţiei noi şi a obiectivelor propuse =
1 min.
|
Se
notează pe tablă titlul lecţiei ”Relieful fluvial și relieful glaciar’’ ,
Se expun
oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin conţinutul lecţiei.
|
¨ Notează pe caiete
¨ Sunt atenţi
|
5.
|
Dirijarea învăţării=35 min.
|
¨ Profesorul definește relieful
fluvial și notează pe tablă definiția ( este relieful rezultat în urma
acțiunii apelor curgătoare).
¨ Care sunt agenții și procesele ce
contribuie la formarea reliefului fluvial?
¨ Profesorul completează schema
lecției cu informațiile descoperite de elevi.
¨ Carea sunt formele de relief rezultate în
urma acțiunii apelor curgătoare?
¨ Profesorul completează schema
lecției cu informațiile descoperite de elevi.
¨ Profesorul expune elementele unei
văi, iar cu ajutorul secvenței de lecție AEL dirijează învățarea activă a
elevilor: folosind secvența AEL elevii vizualizează și apoi identifică
elementele unei văi, iar cu ajutorul ferestrelor de detaliu din cadrul
acesteia descoperă semnificațiile termenilor; apoi completează schema lecției
cu noile informații.
¨ Folosind secvența AEL profesorul
propune elevilor un exercițiu interactiv pentru verificarea achiziției noilor
termeni.
¨ Profesorul definește relieful
glaciar și notează pe tablă definiția ( este relieful rezultat în urma
acțiunii gheții).
¨ Profesorul explică elevilor condițiile de
formare a ghețarilor și solicită acestora să
localizeze pe Harta fizică a lumii zonele în care sunt întâlniți
ghețari.
¨ Profesorul completează schema
lecției cu noile informații.
¨ Care sunt agenții și procesele ce
contribuie la formarea reliefului glaciar?
¨ Profesorul completează schema
lecției cu informațiile descoperite de elevi.
¨ Pe baza informațiilor anterioare
profesorul realizează taxonomia ghețarilor și notează în schema lecției.
¨ Care sunt formele de relief rezultate în
urma acțiunii ghețarilor?
¨ Profesorul completează schema
lecției cu informațiile descoperite de elevi.
¨ Profesorul prezintă elevilor cu
ajutorul materialului Power Point elementele reprezentative ale reliefului
glaciar.
|
¨ Elevii ascultă explicațiile
profesorului și notează în caiete.
¨ Agentul care contribuie la
formarea relifului fluvial este reprezentat de apele curgătoare.
Procesele prin care acționează apele
curgătoare asupra reliefului sunt: eroziunea, transportul și acumularea.
¨ Elevii notează în caiete.
¨ Formele de relief rezultate în
urma acțiunii apelor curgătoare sunt văile.
¨ Elevii notează în caiete.
¨ Elevii urmăresc explicațiile
profesorului, apoi vizualizează și identifică elementele unei văi în secvența
AEL, aflând și semnificația acestora.
¨ Elevii notează în caiete noile
informații.
¨ Elevii participă la exercițiul
interactiv.
¨ Elevii ascultă explicațiile
profesorului și notează în caiete.
¨ Elevii ascultă explicațiile
profesorului și
Localizează pe Harta fizică a lumii zonele în care
sunt întâlniți ghețari
¨ Agentul care contribuie la
formarea relifului glaciar este reprezentat de gheață. Procesele prin care acționează ghețarii asupra
reliefului sunt: eroziunea, transportul și acumularea.
¨ Elevii notează în caiete.
¨ Elevii ascultă explicațiile
profesorului și notează în caiete.
¨ Formele de relief rezultate în
urma acțiunii ghețarilor montani: circurile,
văile, pragurile și morenele glaciare
¨ Elevii notează în caiete.
¨ Elevii urmăresc materialul Power
Point.
|
6.
|
Obţinerea performanţei
= 5 min
|
¨ Se realizează cu ajutorul fișelor
de evaluare.
|
¨ Elevii completează fișele de
evaluare cu informațiile solicitate.
|
7.
|
Evaluarea = 2 min.
|
S-a
realizat pe tot parcursul lecţiei.
Se
evaluează elevii prin note.
|
|
8.
|
Tema pentru acasă=1 min.
|
Învăţarea
lecţiei pe baza manualului, a caietului de notiţe, a atlasului şi facultativ din alte surse.
|
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu